Układacie puzzle, ale macie w domu zwierzaka, który wskakuje na stół i zmiata puzzle ogonem, albo malucha, który podchodzi do stołu i z ciekawości ściąga je z niego rączką? Albo nie układacie puzzli właśnie z tych powodów? Mamy kilka rad, które pomogą Wam poradzić sobie z tymi trudnościami!
Ułożone fragmenty układanki
Nie zawsze udaje się ułożyć całe puzzle naraz, szczególnie przy większych opakowaniach. Zostaje wtedy dylemat, jak zabezpieczyć ułożone fragmenty puzzli do momentu, gdy znowu będzie czas na układanie. Dodatkowym problemem może być domowe zwierzątko lub dziecko, które będzie zainteresowane kolorową układanką. Jak zabezpieczyć taki fragment? Oto nasze propozycje!
Mata do układania puzzli
Najszybsze rozwiązanie to mata do puzzli, którą wraz z ułożonymi elementami zwijacie, gdy odchodzicie od puzzli. Możecie kupić gotowe maty lub zrobić je sami z filcu. Dobre maty utrzymają puzzle w tych miejscach, w których je zostawicie, więc gdy będziecie chcieli wrócić do układania, rozłożycie matę i znajdziecie wszystko na swoim miejscu. 😉
Dywan
Jeśli nie chcecie inwestować w matę, a macie w domu dywan, sprawa jest prosta – jeśli odchodzicie od nieskończonej układanki, przykryjcie puzzle dywanem. Będą osłonięte i bezpieczne, można spokojnie po nich chodzić i tym samym nie zajmują miejsca w mieszkaniu. Zwróćcie uwagę, czy powierzchnia dywanu od spodu nie jest zbyt szorstka. W takim wypadku odradzamy chodzenie po dywanie przykrywającym puzzle, ponieważ mogą się one zarysować.
Obrus
Obrus pomoże Wam, gdy wolicie układać puzzle na stole czy biurku. Tak samo, jak w przypadku dywanu – przykryjcie puzzle obrusem lub serwetką, gdy od nich odchodzicie. W ten sposób nie będą przyciągać kocich oczu i wzbudzać ich zainteresowania.
Rama
Dobrym sposobem – szczególnie, jeśli zamierzacie powiesić ułożone puzzle na ścianie jako plakat – jest układanie ich od razu w ramie, na jej spodzie. Kiedy postanowicie zrobić sobie przerwę, przykryjcie puzzle pleksi czy szybą – będą wtedy nie do ruszenia, a Wy już będziecie mogli sobie wyobrażać, jak pięknie niedługo będą wyglądały na ścianie. 😉
Nieułożone elementy puzzli
Powyższe rozwiązania dotyczą tych puzzli, które już ułożyliście. Co zrobić z tymi, które jeszcze nie znalazły się w układance? Najlepiej schować je do oryginalnego pudełka. Dobrym rozwiązaniem na start jest jednak posegregowanie puzzli przed układaniem i umieszczenie ich w osobnych pudełkach z przykrywkami. Wtedy od razu możecie zamknąć i bezpiecznie odłożyć na bok puzzle, których w tym momencie nie układacie.
Na naszym Instagramie znajdziecie instrukcję wykonania sorterów do puzzli z papieru w wyróżnionych relacjach.
Układanie z dzieckiem
Pamiętajcie, że o ile trudno namówić do współpracy kotka czy pieska, układanie puzzli z dzieckiem może wiązać się nie z problemami, a dobrą, wspólną zabawą. Jeśli Wasz maluch jest odpowiednio duży i zainteresowany tym, co robicie, zaproponujcie mu zadania, z którymi sobie poradzi – niech szuka z Wami elementów, których właśnie potrzebujecie, czy to po kolorach, czy po kształtach. W ten sposób udział dziecka w układaniu puzzli nie będzie wiązał się z zagrożeniem powstania chaosu i utratą już ułożonych części. Przeciwnie! Zacznie być świetną, edukacyjną rozrywką, którą możecie wykonywać wspólnie.
Pamiętajcie jednak, by uważnie obserwować swoje maluchy, by, szczególnie te mniejsze, nie próbowały jeść elementów! To bardzo ważne, ponieważ wspólna zabawa może stać się zagrożeniem jeśli dziecko zostanie z puzzlami samo. Jeśli Twoje dziecko jest za małe na puzzle, lepiej nie pozwól mu dotykać drobnych elementów.
0 komentarzy “Układanie puzzli z dzieckiem i domowym zwierzakiem”