Prosta układanka, która aktywuje skomplikowane mechanizmy w mózgu. Tak w skrócie można opisać puzzle. Ich układanie to nie tylko przyjemność – przy okazji możesz poćwiczyć pamięć, zrelaksować się, poćwiczyć zdolności manualne i zmniejszyć ryzyko chorób mózgu. Zastanawiasz się, co rozwijają puzzle? Jesteś w dobrym miejscu!
Co daje układanie puzzli?
Neurolog Patrick Fissler przeprowadził badanie, z którego wynika, że puzzle aktywują osiem różnych funkcji poznawczych naraz. Jak to możliwe? Gdy patrzysz na pojedynczy element układanki, Twój mózg aktywuje kilka różnych obszarów. Interpretuje obrazek z elementu oraz jego krawędzie – zastanawiasz się przecież do jakiego fragmentu ilustracji pasuje pojedynczy element oraz jak go dopasować do krawędzi układanki, które już są ułożone. Informacja z oczu przenosi się do płata potylicznego, z którego prowadzą dwie ścieżki przetwarzające dwie różne informacje: obrazek oraz umiejscowienie. Przetwarzanie tych informacji to bardzo dobre ćwiczenie dla mózgu oraz wyzwanie dla Ciebie. To wszystko sprawia, że regularne układane puzzli może pomóc Ci uniknąć takich chorób jak Alzheimer i demencja! Ponadto każde przyłączenie kolejnych elementów do siebie uwalnia w Twoim mózgu dopaminę.
Każde dołożenie elementu ma powodować wyrzut dopaminy w Twoim mózgu. Dlatego układanie puzzli to stała dawka substancji przyjemności.”
Tammy McLeod
Ze względu na swoje właściwości, puzzle są wykorzystywane w terapii osób po udarach, które potrzebują ćwiczenia takich funkcji poznawczych jak uwaga, rozpoznawanie kolorów i skupienie. Osoby po udarach dzięki puzzlom ćwiczą motorykę małą – do układania puzzli przydaje się precyzja! Przydadzą się również osobom starszym, których ośrodki kory mózgowej z wiekiem stają się mniej sprawne.
Puzzle – co rozwijają?
Zastanawiasz się, dlaczego jeszcze warto układać puzzle? Układane regularnie rozwijają bardzo przydatne umiejętności, które przydadzą się nie tylko osobom starszym.
- Ćwiczą pamięć – by dopasować element do całości obrazka, musisz dobrze zapamiętać ilustrację i zinterpretować pojedynczy element! W ten sposób puzzle ćwiczą Twoją pamięć wzrokową.
- Rozwijają zdolności manualne – jak już wspominałyśmy, do układania puzzli przyda się odrobina precyzji. Mniejsze układanki pomogą np. dzieciom, które do nauki pisania potrzebują rozwoju sprawności w dłoniach.
- Rozwijają zdolności przestrzenne – dzieci, które układają puzzle w wieku od 2 do 4 lat mają lepsze zdolności przestrzenne!
- Rozwijają umiejętności matematyczne – to samo badanie odkryło, że dzieci układające puzzle lepiej radzą sobie z matematyką.
- Pomagają się skupić – co tu dużo mówić, układanie puzzli wymaga koncentracji.
Dodatkową zaletą puzzli jest obniżanie stresu. Można je porównać do medytacji lub mindfulness. Przez tak długi czas skupiasz się na obrazku, że często zapominasz o tym, co dookoła? Nie tylko Ty. 😉 Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin, a ich układanie uspokaja. To jak SPA dla mózgu w Twoim domu. Teraz już wiesz, dlaczego warto układać puzzle!
Ciekawe, czy John Spilsbury tworząc w XVIII wieku pierwszą układankę na bazie mapy spodziewał się, jakie korzyści przyniesie ludziom układanie puzzli… 😉
-
Świąteczne puzzle „Zimowisko” 500 elementów89,00zł
-
Puzzle „Cichosza” 1000 elementów109,00zł
-
Puzzle „Poranki” 1000 elementów109,00zł
0 komentarzy “Dlaczego warto układać puzzle?”